Hodowla świń — podstawowe zasady

Jarosław Potocki 25-01-2023

Mogłoby się wydawać, że świnie to zwierzęta, które nie wymagają dużej uwagi. Wystarczy je zamknąć w oborze i karmić, do momentu aż uzyskają pożądane rozmiary czy wykarmią młode. Nic bardziej mylnego. Świnie są bardziej wymagające niż np. kozy czy krowy. Dzieje się tak z uwagi na ich wrażliwość klimatyczną. O czym pamiętać podczas hodowli świń, aby zagwarantować im najlepsze warunki rozwoju?

Jak właściwie hodować świnie?

Najważniejsze w hodowli świń jest zapewnienie im przestrzeni. Wybór hodowli pasującej rozmiarem do ilości zwierząt, które chcesz trzymać, jest istotna. Ważne też, aby obora czy hala były wykonane z materiału odpornego na wilgoć i ciepło. Świetnie sprawdzi się tutaj beton. Dobrze, aby boksy dla świń również były nim wylane. Pozwoli to zachować wysoki stopień czystości w miejscu odpoczynku zwierząt. Profesjonalne hodowle często zapewniają świniom także małe baseny do kąpieli. Przestrzeń do karmienia powinna być nieco większa niż ta do relaksu.

Wybór gatunku świń również jest ważny. Wybierając go, należy kierować się klimatem, w którym prosiaki będą w stanie funkcjonować. Z reguły hodowcy wybierają rasy lokalne (są one przystosowane do panujących warunków, a także ogólnodostępne). Zmiana klimatu może niekorzystnie wpłynąć na proces wzrostu, a także karmienia młodych. Zaleca się hodować prosiaki zamiast dorosłych świń. Pozwala to uzyskać wiedzę z zakresu rozrodu i rozwoju tych zwierząt hodowlanych, szczególnie w zakresie ich żywienia. Jak dbać o młode, jaka pasza dla tuczników będzie najlepsza oraz w którym momencie sprzedać dorosłą świnię, to wiedza, którą hodowcy nabywają podczas swojej codziennej pracy.

Co z jedzeniem dla zwierząt w hodowli? Mimo że są to zwierzęta wszystkożerne, należy zapewnić im pokarm pełnowartościowy, bogaty w białko, które jest kluczowe dla rozwoju prosiąt. Resztki z domowej kuchni nie nadają się do wyżywienia świń w profesjonalnej hodowli. Każdemu gospodarzowi zależy na tym, aby świnia rosła, ponieważ jest to równoznacznie ze wzrostem zysków hodowli. W diecie warto postawić na paszę dla tuczników, która zawiera wszystkie potrzebne do rozwoju składniki. Jedzenie to jednak nie wszystko. Prosię potrzebuje także wody. W zależności od wieku świnia może spożyć od 10 do nawet 50 litrów czystej wody dziennie.

Hodowla świń — podstawowe zasady

Aby wydać na rynek okazałe świnie, dobrze jest zadbać o ich zdrowie. Jedną ze ścieżek, które należy obrać, jest wspomniane wyżej, właściwe karmienie. Prócz tego dobrze obserwować, czy zwierzęta nie są chore. Aby uniknąć powszechnie występującej w hodowlach biegunki, trzeba zapobiegać zatłoczeniu. Jest ono wynikiem trzymania zbyt dużej ilości zwierząt na małej przestrzeni. Rozwiązaniem może być stworzenie dla nich wolnego wybiegu. Przyda się w nim nie tylko ziemia, ale i trawa. Tak przygotowany i szczelnie ogrodzony teren będzie świetnym miejscem do wędrówek tuczników.

Hodowla świń - podsumowanie

Jeśli dopiero zaczynasz z hodowlą świń, pamiętaj o podstawowych zasadach. Muszą mieć one przestrzeń do odpoczynku i karmienia. Dostęp do wody i jedzenia również jest kluczowy. W zachowaniu ich dobrej kondycji zdrowotnej pomoże pasza dla tuczników, zawierająca wszystkie potrzebne do prawidłowego rozwoju składniki. Obserwuj zwierzęta w swojej hodowli, aby mieć pewność, że są zdrowe i wydadzą na świat równie silne potomstwo. Wówczas Twoja hodowla zyska.