Zabiegi pielęgnacyjne trawnika – jak zadbać o swoją murawę?

Jarosław Potocki 03-07-2023

Ilość prac ogrodowych w sezonie letnim praktycznie się nie kończy. Zawsze uda się znaleźć powód do przeprowadzenia jakichkolwiek zmian na terenie posesji, służących polepszeniu jej wyglądu. Większość domowników uważa, że jedyną słuszną pracą w kontekście trawnika jest koszenie. Takie myślenie jest natomiast błędne, a chcąc utrzymać murawę w dobrej kondycji, należy mocno postarać się na różnych płaszczyznach. W poniższym wpisie postaramy się przedstawić wszystkie czynności ogrodowe, które w trakcie sezonu warto wykonać na trawniku. Zapraszamy!

Grabienie trawnika pierwszą czynnością po zimie

Sezon jesienno-zimowy jest dla murawy niezwykle trudny. Musi sobie ona radzić z warstwą białego puchu przez stosunkowo długi czas. Nic więc dziwnego, że wczesną wiosną jej stan nie należy do najlepszych. Grabienie jest natomiast czynnością pozwalającą określić dokładną kondycję murawy po zimie. Czasem zdarza się, że większość źdźbeł w ogóle nie uległa zniszczeniu, a jeszcze innym razem wszystkie są mocno naruszone i uszkodzone. Czynność tą wykonuje się przy użyciu grabi wachlarzowych. Ma to na celu usunięcie z powierzchni wszystkich zalegających liści, gałęzi i nienadających się już do niczego części roślin.

Wałowanie krokiem do poprawy stanu

Dokładne wygrabienie może dać domownikom wgląd na faktyczny stan murawy. Być może, warstwy śniegu gromadzące się na trawie w różnej grubości doprowadziły do powstania dziur i wybrzuszeń. Wtedy niezbędne okaże się wałowanie. To czynność pozwalająca nie tylko doprowadzić powierzchnię do perfekcyjnego poziomu równości, ale także niejako „budząca” wszystkie źdźbła do ponownego wzrostu.

Aeracja i wertykulacja – co to jest?

Prawdę mówiąc, mało kto w ogóle słyszał o czynnościach wertykulowania i napowietrzania gleby. Jeden proces dotyczy nacinania powierzchni darni, a drugi wbijania w glebę stosunkowo długich ostrzy. Obydwa procesy mają za zadanie odpowiednio napowietrzyć ziemię, usunąć martwą darń i umożliwić swobodny przepływ składników naturalnych potrzebnych do rozrostu. Czynności te wykonuje się dwa razy w roku – na wiosnę i jesienią. Stosuje się do tego wertykulator i aerator do trawy. Wielu producentów oferuje połączenie dwóch tych urządzeń w jedno, na skutek dołączenia do nich zmiennych końcówek (ostrzy).

Zabiegi pielęgnacyjne trawnika – jak zadbać o swoją murawę?

Nawożenie – ważny proces dla gęstości murawy

Każdy chciałby posiadać na swoim ogrodzie gęstą i mocno zieloną trawę. Do osiągnięcia tego celu potrzebne jest jednak regularne nawożenie. Taką czynność wykonuje się wczesną wiosną, zaraz po stopnieniu ostatniego śniegu. Im dłużej będzie się zwlekać, tym niestety efekty będą gorsze. Nawozić trzeba regularnie. Mówi się, ażeby w sezonie letnim robić to co 4 – 6 tygodni. Wtedy możemy być pewni, że na środek sezonu nasza murawa będzie w stanie idealnym. Oczywiście, powinniśmy do tego wybierać odpowiedni typ nawozu, pochodzący od jakościowych producentów. Tylko to da stuprocentową gwarancję powodzenia i pozwoli cieszyć się piękną murawą przez cały rok.