Horyzontalne przewierty sterowane, czyli nowoczesny montaż instalacji podziemnej

Wiktor Marecki 06-10-2022

Wykonanie instalacji podziemnej czy też jej remont wymagają wykonania wykopów. Jednak jak się okazuje, mogą one przybierać różne formy, w zależności od zastosowanej metody. Obecnie najczęściej wykonuje się horyzontalne przewierty sterowane. Dlaczego właśnie ta metoda jest najpopularniejsza? Na czym polega i czym różni się od innych sposobów wymiany instalacji? Sprawdźmy!

Horyzontalne przewierty sterowane jako alternatywa dla metody tradycyjnej

Choć wykonywane już od jakiegoś czasu, horyzontalne przewierty sterowane wciąż są swego rodzaju nowoczesnością. To innowacyjne rozwiązanie, będące alternatywą dla metody tradycyjnej. Aby zrozumieć przewagę przewiertów horyzontalnych, należy poznać specyfikę metody tradycyjnej. Otóż mowa o przewiertach liniowych. To nic innego, jak wykonanie przekopu na całej długości instalacji. Mowa o dużym projekcie, który wymaga nie tylko sporego nakładu pracy, ale i pieniędzy. Prace trwają długo, pochłaniają pieniądze, a do tego często doprowadzają do zniszczeń roślinności, nie mówiąc już o jezdni czy chodniku – w zależności od tego, gdzie znajduje się instalacja.

 

Przewierty sterowane horyzontalne są przeprowadzane o wiele sprawniej. Zadanie polega bowiem na wykonaniu wykopów jedynie na dwóch końcach instalacji. Otwory w ziemi są niewielkie. Następnie do szczelin wprowadza się zdalnie sterowane urządzenie, które umożliwia montaż instalacji czy też jej wymianę.

Przewierty sterowane horyzontalne, czyli przydatna innowacja

Niewątpliwie jeszcze niedawno tak sprawne wykonanie przewiertów, jak z zastosowaniem metody horyzontalnej, wydawało się niewykonalne. Dzisiaj staje się już standardem. Jakie są najważniejsze zalety tego rozwiązania?

 

Na pierwszy plan wysuwa się oszczędność – czasu i pieniędzy. Wykonanie zaledwie dwóch, małych otworów w ziemi nie pochłania dużych kosztów. Ponadto przeprowadzenie zabiegu trwa krótko, podobnie jak późniejsza wymiana instalacji czy też jej montaż. Co więcej, brak konieczności rozkopywania chodnika czy drogi sprawiają, że nie trzeba ponosić kosztów ich odbudowy. Niewątpliwie brak zniszczeń to kolejna duża zaleta horyzontalnych przewiertów sterowanych.

 

Warto pamiętać, że przewierty horyzontalne sterowane to sposób na ciche przeprowadzenie procesu. Przeprowadzenie prac remontowych czy też budowlanych nie wymaga uzyskania zezwoleń, w odróżnieniu do przeprowadzania ich metodą liniową, gdzie jest to konieczne. Wynika to z braku hałasu i zniszczeń, ale też braku konieczności wyłączania z ruchu znacznego obszaru przestrzeni publicznej.

Profesjonalne wykonanie przewiertów

Nie ma wątpliwości, że horyzontalne przewierty sterowane to najlepszy sposób na wykonanie prac, polegających na montażu lub wymianie instalacji podziemnej. Niemniej aby wszystko poszło zgodnie z planem, konieczne jest profesjonalne podejście do tematu. Dlatego też zadania tego typu powinno się powierzać fachowcom. Specjalistyczne firmy posiadają wiedzę i doświadczenie. Istotną kwestią są też zaawansowanie technologicznie i jakość sprzętu.

 

Horyzontalne przewierty sterowane, czyli nowoczesny montaż instalacji podziemnej